Pirometry laserowe występują na rynku w trzech podstawowych formach. Wśród nich wyróżniamy modele optyczne, cyfrowe oraz szerokopasmowe. Każdy z nich może jednak różnić się przy okazji pewnymi dodatkowymi parametrami i własnościami, takimi jak chociażby emisyjność materiału, z którego został wykonany.
Emisyjność wpływająca na funkcjonalność urządzenia
Emisyjność zazwyczaj oznaczana jest literą “e”. Pokazuje ona zależność między energią emitowaną przez idealny absorber oraz energią emitowaną przez wybrane tworzywo, która to dostarcza bezcennych informacji na temat funkcjonalności tworzywa.
Emisyjność mówi bowiem o tym, jak taki materiał będzie radzić z wchłanianiem, ale też i promowaniem energii. Przyjmuje ona wartość liczbową i może wynieść od 0 do 1. Gdy wybiera się pirometr laserowy, tę emisyjność koniecznie trzeba sprawdzić.
Dopasowanie do konkretnego celu pomiarów
Nie każde urządzenie sprawdzi się w każdych warunkach. Pirometry cyfrowe uchodzą za pirometry najbardziej uniwersalne, ale nawet one mają jednak takie miejsca, w których sprawdzają się lepiej niż w pozostałych. Przed zakupem warto by było zatem ustalić, w jakich warunkach będą przeprowadzane późniejsze badania, czyli w jakich warunkach będzie się sprawdzać temperatury przedmiotów.
Nie chodzi tu jednak wcale wyłącznie o warunki otoczenia. Nawet ważniejsze jest to, z czego taki testowany przedmiot będzie wykonany. W zależności od jego materiału inna metoda badawcza może okazać się lepsza, ponieważ każdy materiał ma swoje indywidualne własności (m.in. zdolność do pochłaniania energii), które trzeba brać pod uwagę.
Inne czynniki wpływające na dokładność pomiaru
To, czy pirometr laserowy okaże się wiarygodnym źródłem informacji na temat temperatury badanego przedmiotu, zależy też od wielu innych czynników. Warunki otoczenia mogą obniżyć dokładność pomiaru. Do jego destabilizacji prowadzą zwykle czynniki takie jak: mocne zanieczyszczenie powietrza, wibracje, wysoki poziom wilgotności oraz różnego rodzaju wstrząsy.
Chcąc zachować maksymalną dokładność pomiaru, należy też pamiętać o okresowej kalibracji pirometru laserowego. Taką kalibrację w wielu przypadkach da się przeprowadzić samodzielnie, więc wystarczy pamiętać o tym, by w miarę regularnie się nią zajmować.
Pirometr laserowy dostępny jest w ofercie Gastrosilesia