Suszone warzywa i owoce, straciły dużą część wody podczas procesu suszenia, ale to nie pozbawiło ich smaku i zapachu. Dzięki suszeniu mają znacznie mniejszą objętość i wagę. Aby móc wykorzystać suszone warzywa i suszone owoce, moczy się je w wodzie przez kilka godzin, w zależności od odmiany. Woda zwiększa ich objętość i są gotowe do użycia w kuchni.
Ich podstawową zaletą jest możliwość przechowywania przez długi czas.
A jak można używać suszonych warzyw i owoców?
Suszone warzywa – pomidory lub papryka marynowane w oliwie
Suszone pomidory i paprykę można marynować w oliwie z oliwek i uszlachetniać ziołami oraz czosnkiem. Suszone warzywa są zmiękczane przez olej i można je pokroić w drobne paski i wykorzystać do przyprawiania i uszlachetniania dań, szczególnie kuchni śródziemnomorskiej.
Suszone pomidory bardzo dobrze smakują również na kanapkach lub w połączeniu z makaronem. Przy okazji olej lub oliwa są również aromatyzowane pomidorami lub papryką i mogą być używane do sałatek i innych potraw.
Suszone owoce – pyszna przekąska i dodatek
Suszone owoce można jednak spożywać bez namaczania, ponieważ często w suszu pozostaje pewna ilość wilgoci. Suszony owoc jest miękki i słodki. Rodzynki, żurawina, chipsy jabłkowe czy suszone śliwki można być z powodzeniem dodawać do musli lub deserów Suszenie potęguje aromat owoców i nie wymaga dodawania cukru.
Suszone śliwki to świetny sposób aby poradzić sobie z zaparciami.
Są podstawą wigilijnego kompotu z suszu. Poza tym to smaczna i zdrowa przekąska. Jednak nie należy zapominać, że suszone owoce zawierają znacznie więcej cukru niż świeże.
Suszone grzyby – niepowtarzalny aromat
Grzyby są idealne do ich suszenia. Jednak bardzo ważne jest, aby suszone grzyby przed użyciem zalać wrzątkiem i moczyć, a następnie dobrze ugotować, przez co najmniej 10 minut.
Zapach suszonych grzybów jest niepowtarzalny. Wzbogacają wiele dań, a niektóre potrawy nie istniałoby bez suszonych grzybów. Na przykład pierogi z kapustą i grzybami – tradycyjna potrawa kuchni polskiej. Są świetnym dodatkiem do zup i sosów. Suszenie znacznie podnosi ich wartości smakowe.
Suszone zioła
Suszone zioła można ubić moździerzem i używać z powodzeniem w kuchni. Nie tracą na suszeniu, a niektóre smakują znacznie lepiej suszone niż świeże. Aby nadać potrawom wyjątkowy charakter, warto poeksperymentować w kuchni i tworzyć własne mieszanki ziół.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Suszarnicza Spółka OGRODNIK S.A..