Zastosowanie suszonych warzyw może być bardzo różnorodne. Przede wszystkim zastąpią popularne, ale niezdrowe przyprawy, które dodajemy do wielu domowych potraw. Zbierane w szczycie sezonu są pełne makro i mikroelementów. Dzięki ich różnorodności możemy wybrać mieszankę, która najbardziej odpowiada naszym preferencjom.
Co znajduje się w suszonych warzywach?
W sprzedaży dostępne są suszone warzywa, które najczęściej są mieszanką kilku najbardziej popularnych warzyw. Z powodzeniem można jednak zaopatrzyć się również w produkty, które zawierają w sobie tylko jedno lub kilka ulubionych jarzyn.
W mieszankach znajdziemy takie warzywa jak marchewka, pietruszka, cebula, pasternak, papryka, buraczek, seler, por, cebula, natka, lubczyk, a nawet cukinia. Możemy więc wybrać dla siebie mieszkankę składającą się z tych wszystkich jarzyn lub tylko z kilku, np. bez selera lub papryki.
Jeśli chcemy samy skomponować sobie swoją ulubioną przyprawę z suszonych warzyw, to możemy zakupić jarzyny pakowane osobno i pomieszać je adekwatnie do swoich preferencji smakowych.
Suszone warzywa i ich zastosowanie
Są one przede wszystkim doskonałą alternatywą dla gotowych, sklepowych mieszanek, w których oprócz niewielkiej ilości suszonych warzyw znajduje się masa chemicznych dodatków. Z powodzeniem więc możemy dodawać je do swoich ulubionych dań takich jak zupy czy rosół.
Smak w suszonych warzywach jest bardzo skoncentrowany, dlatego sprawdzą się również do sosów, gulaszów, zapiekanek, dań z ryżu, kaszy, jak na przykład domowe gołąbki. Nie tylko nadają wyjątkowy smak, ale również zagęszczają potrawę i nadają jej piękny kolor.
Jak powstają takie produkty?
Suszone warzywa pakowane są w wygodne i praktyczne opakowania. Zanim jednak tam trafią, zbierane są w pełnym sezonie, czyszczone i suszone w odpowiednich warunkach. Dzięki temu nie tracą nic na swoim smaku, zapachu i wyglądzie. Zachowują również swoje wartości odżywcze, w tym witaminy i błonnik.
Ich dodatkową zaletą jest to, że zajmują niewiele miejsca i są lekkie, ponieważ w trakcie suszenia tracą na swojej objętości i ciężarze. Bez problemu zmieszczą się w kuchennej półce. Również ich przechowywania jest bardzo proste – wystarczy suche, przewiewne i ciemniejsze miejsce, takie właśnie jak kuchenne szafki.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Suszarnicza Spółka OGRODNIK S.A..