Rozpoczynający się sezon grzybowy to wspaniała okazja do powiększenia swojej wiedzy na temat gatunków i charakterystycznych cech grzybów, w które obfitują polskie lasy. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych grzybów jest smaczny i często spotykany podgrzybek – co warto o nim wiedzieć? Poniżej kilka ciekawostek, które ubarwią najbliższe grzybobranie.
Podgrzybek – krewniak borowika
Podgrzyb brunatny, bo tak brzmi oficjalna nazwa swojskiego podgrzybka, jest cennym gatunkiem grzyba pochodzącym z rodziny borowikowatych. Najłatwiej znaleźć go pod świerkami. Występuje samotnie.
Podgrzybki to pyszne i popularne grzyby, które odwrotnie niż ma to miejsce u szlachetnego borowika, nie mogą być spożywane na surowo. Warto zatem pamiętać, że podgrzybek niepoddany obróbce termicznej jest trujący.
Jak przyrządzić podgrzybki – podgrzybki marynowane w occie
Ze względu na swe właściwości i rozmiary podgrzybki wprost idealnie nadają się do marynowania. Powstaje w ten sposób wspaniała przekąska o bardzo długim okresie przydatności do spożycia, wynoszącym do roku od zamarynowania grzybów.
Podgrzybki marynowane w occie – z czym je podawać?
Zamarynowane w occie podgrzybki będą urozmaicały sylwestrowy lub świąteczny stół. Można przygotować je w dwóch wersjach, słodszej (marynata doprawiana jest większą ilością cukru) oraz wytrawnej. Sprawdzą się w roli dodatku do mięsa, a także jako składnik tradycyjnej sałatki jarzynowej. Można je również wykorzystać podczas przygotowywania tatara.
Niebezpieczna odmiana podgrzybka – krwistoborowik szatański
Zbierając podgrzybki miejmy na uwadze, że smaczne i cenne okazy podgrzybka brunatnego można łatwo pomylić z jego silnie trującym krewniakiem – krwistoborowikiem szatańskim. Grzyba tego można rozpoznać po szarym kapeluszu, który u starszych okazów będzie przybierał żółtawy odcień. Trzon trującego „szatana” ma kolor żółty, u podstawy zmieniający barwę na lekko różową. W razie podejrzenia zatrucia tym niebezpiecznym grzybem należy niezwłocznie udać się do lekarza.