Smaczna dynia ze słoika

By

Dynia długo kojarzyła się z halloweenowymi szaleństwem czy konkursami na najbardziej spektakularne rozmiary. Dziś, gdy warzywo wróciło do jadłospisów i na stoły, trzeba wiedzę o nim rozszerzyć i uzupełnić, bowiem gatunków dyni jest aż 45, dynie dzielą się na dwie główne kategorie – jadalne i ozdobne, że nie każda dynia jest pomarańczowa – istnieją odmiany białe, niebieskawe, a nawet czerwone.

Nie tylko hokkaido

Najbardziej popularna i łatwo dostępna w każdym dziale z warzywami jest dynia z gatunku hokkaido. Łatwo ją odróżnić od innych, bowiem charakteryzuje się intensywnie żółtym kolorem i bardzo twardą skórą, której się nie obiera, jest mniejsza i twardsza. Ale warto też zwrócić uwagę i wypróbować dynię makaronową, dynię typu Acorn doskonałą do zapiekania i nadziewania, Blue Ballet do nadziewania, zapiekania, na zupę i ciasto, czy Delicę o orzechowym smaku do pieczenia, do ciasta, na pasztet i zupę.

Dania z dyni

W sezonie dyniowym, ze świeżego warzywa można przygotować wiele potraw. Różne nuty smakowe miąższu dają duże pole do popisu. Zapiekanki, sałatki, zupy (bardzo dobre ze względu na słodki smak i odżywcze dla dzieci), pieczone kawałki posypane ziołami i czosnkiem, , risotto z dynią, puree z dyni – wariacji na jej temat jest wiele. A gdy sezon na dynię się kończy, wcale nie musi oznaczać to pożegnania z królową jesieni. Można dynię zamknąć w słoikach i gdy nastaną jesienne dni, cieszyć się jej smakiem i pięknym kolorem w sałatkach, na kanapkach, w zestawie z pasztetem lub z pieczonym mięsem.

Dynia w occie jabłkowym – jak ją zrobić?

Obraną ze skóry, pozbawioną miąższu i pokrojoną na mniejsze kawałeczki dynię, należy włożyć do garnka, zalać wodą i zagotować. Gdy woda zacznie wrzeć, dynię trzeba wyjąć, natomiast do wywaru dodać octu jabłkowego, cukru, wrzucić goździki, a także pokrojony na kawałki imbir i połamaną korę cynamonu. Gdy cukier się rozpuści, wywarem zalać poukładane w słoikach kawałki dyni. Następnie wystarczy mocno zakręć wieczka, pasteryzować przez 15 minut i zostawić do wystygnięcia.

Przygotowana w ten sposób dynia w occie jabłkowym ma słodki smak. Ktoś, kto woli bardziej wyraziste smaki, może nieco zmodyfikować powyższy przepis i przygotować wywar na bazie octu jabłkowego, soli, odrobiny cukru, goździków, ziaren pieprzu i ostrej papryczki (mogą być plasterki papryczki chilli z ziarenkami). Na słodko czy na słono – delektowanie się smakiem tego warzywa, które zawiera tak wiele cennych dla zdrowia składników odżywczych, może trwać cały rok.

You may also like