Maliny stanowią polski owoc, który smakuje w każdej formie – dżemów, soków, na surowo. Te niezwykle polskie owoce, choć występują na całym świecie, pojawiły się w przyklasztornych uprawach już w średniowieczu. Aromatyczne maliny mają nie tylko smakowe, ale i zdrowotne właściwości. Ze względu na liczne witaminy i mikroelementy, przetwory z malin wspierają na przykład leczenie przeziębień i pomagają obniżyć gorączkę.
Konfitura z malin – niebiański smak i aromat
Krzewy malinowe dają wiele smakowitych owoców. Można je jeść prosto z krzaczka lub przerobić na produkty, które przetrwają do kolejnego malinowego sezonu. Smakowite i niezwykle aromatyczne owoce często mrozi się, aby zimą cieszyć się nadal ich smakiem i zapachem. Wielu napojom podnosi się wartości smakowe, dodając sok z malin. Od zawsze jednak robiło się z nich konfitury. Aromat chleba z konfiturami malinowymi przyciągnie na śniadanie największe niejadki. Mimo obróbki cieplnej konfitury z malin z malin nie tracą wartości odżywczych i smakowych. Można się więc nimi raczyć przez okrągły rok. Przygotowanie konfitury z malin nie jest szczególnie trudne. Gotuje się je krótko i pozostawia w gorącym syropie, aby nie tracić cennych składników. Nie jest też czasochłonne – nie trzeba cały czas stać przy kuchni i sprawdzać, czy nic się nie przypala. Wystarczy raz na jakiś czas podejść i pomieszać maliny z sokiem. Tak przygotowane konfitury z malin można wykorzystywać na wiele sposobów – jako dodatek do śniadań czy domowych wypieków. Doskonale będą współgrać smakowo z twarożkiem na kanapce, można ich także użyć jako idealnej owocowej warstwy w tarteletkach. Lody podane z konfiturą malinową są jednym najwspanialszych deserów.
Konfitura z malin – samo zdrowie
Warto wiedzieć, że maliny to prawdziwa bomba witaminowa. Otrzymane z niej konfitury niewiele tracą na swych odżywczych właściwościach. Owoce są bogate w:
– błonnik,
– polifenole,
– witaminy A, B1, B2, B3 i C,
– pierwiastki: wapń, magnez, miedź, potas, cynk, żelazo, selen,
– olejki eteryczne,
– pektyny i wiele innych.
Konfitury z malin można serwować do wielu ulubionych deserów, a w czasie grypy i przeziębień – podawać do herbaty. Zawarte w malinach substancje wzmacniają organizm i działają uodparniająco oraz przeciwgorączkowo. Najnowsze badania wskazują na antynowotworowe właściwości malin. Ze uwagi na zawartość kwasu ferulowego i beta-sitosterolu w owocach malin, naukowcy zauważyli hamowanie rozwoju nowotworu – zarówno łagodnego, jak i złośliwego.. Maliny jak i konfitury z nich uzyskane, mają niski indeks glikemiczny (jeśli nie doda się do smażenia dużych ilości cukru) i owoce te mogą jeść osoby chorujące na cukrzycę. Dobrze też mieć świadomość, że obecne w malinach antocyjany obniżają poziom glukozy we krwi po posiłkach bogatych w skrobię.