W pierwszej chwili barszcz czerwony najbardziej kojarzy się nam z Bożym Narodzeniem. Nic dziwnego, w końcu jest to jedna z tradycyjnych wigilijnych potraw. W Święta najczęściej pojawia się w towarzystwie uszek z kapustą i grzybami. Jednakże zupę można podawać także na wiele innych sposobów. Dowiedz się, jak jeść barszcz czerwony.
Barszcz czerwony na imprezę – przygotowanie
Barszcz czerwony od wielu lat pojawia się na przyjęciach i imprezach. Podawany najczęściej w szklankach, wspaniale pasuje do biesiadnych klimatów, a jego ostry smak dobrze pasuje do alkoholu i mięsnych potraw podawanych wcześniej. Często wjeżdża na weselny stół jako jedna z ostatnich potraw już nad ranem, ale pojawia się także na domowych imprezach w gronie rodzinnym.
Problem jest tylko jeden – tradycyjny barszcz robi się na zakwasie, który potrzebuje kilkunastu dni, by nadawał się do zrobienia zupy. Przygotowanie dużej ilości dla kilkunastu osób może być bardzo czaso- i pracochłonne. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest koncentrat barszczu czerwonego. Dzięki niemu zupę można przygotować szybko i świetnie nadaje się do podania gościom. Koncentrat barszczu czerwonego pozwala na uzyskanie czystej, intensywnie wybarwionej zupy o intensywnym smaku i aromacie. Można ją doprawić po swojemu majerankiem, pieprzem czy sokiem z cytryny.
Barszcz czerwony nie tylko z krokietami
Najczęściej barszcz czerwony na imprezę podaje się w szklankach z cienkiego szkła lub we flaczarkach czy bulionówkach. Do tego oczywiście na talerzyku serwowane są krokiety. Ale mięso czy kapusta zawijane w naleśnik to nie jest jedyna możliwa opcja. Tak naprawdę do barszczu pasuje wiele różnych przekąsek.
Dobrym rozwiązaniem będą paszteciki z mięsa drożdżowego lub półfrancuskiego. Nadziane kapusta, pieczarkami, szpinakiem, mięsem lub soczewicą będą wspaniale smakować. Aby je urozmaicić, warto posypać po wierzchu czarnuszką, która doda im ciekawego posmaku. Dobrze sprawdzą się także wszelkiego rodzaju bułeczki drożdżowe i rogaliki z ciasta francuskiego na wytrawnie, na przykład z kiełbasą czy małe pizzerinki.
A może barszcz na obiad?
Barszcz czerwony można podać także po prostu na obiad. Jeśli dodasz do niego odpowiednie dodatki, będzie to pełnowartościowe danie. Zupę na obiad najczęściej się zabiela, by była bardziej sycąca. Można dodać do niej także ugotowane osobno ziemniaki i buraczki.
Wiele osób je barszcz czerwony z gotowanym jajkiem. To będzie wspaniałe źródło białka. Robiąc barszcz z koncentratu, można wykorzystać wywar mięsny, dzięki czemu zupa będzie miała więcej białka, a proporcje między tłuszczem i węglowodanami zostaną zachowane. To świetne danie na obiad dla całej rodziny.