Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej, który znajduje się w czołówce produkcji jabłek. Dlatego też tak ważne jest to, w jaki sposób te owoce są przechowywane i transportowane. Z każdym rokiem można zauważyć tendencję do wykorzystywania skrzyniopalet z tworzyw sztucznych, które są nowoczesnym sposobem higienicznego i bezpiecznego magazynowania owoców.
Drewniane skrzynie na jabłka – czy to dobre rozwiązanie?
Drewniane skrzynki na jabłka od wielu lat są popularną metodą przechowywania tych owoców. Na uwagę zasługuje fakt, iż dla potrzeb marketingowych można zakupić na rynku specjalne skrzynki z dodatkową półką na pojedyncze, wyeksponowane jabłka. Dzięki temu owoce są lepiej dostępne dla klientów, ale także mniej narażone na ewentualne obicia. Skrzyniopalety na jabłka z każdym rokiem przyciągają coraz więcej dostawców. Dzieje się tak, iż w prosty sposób można ustawić je pionowo w rzędach, co znacznie zmniejsza potrzebną do magazynowania przestrzeń. Jest to niezwykle ważne, gdy na magazynach występują braki powierzchniowe i każdy metr jest na wagę złota. Skrzyniopalety na jabłka są dodatkowo wzmocnione kątownikami, przeważnie wykonanymi z metalu, co poprawia ich wytrzymałość. Taka paleta nie ulegnie odkształceniom, nawet gdy będzie w pełni załadowana jabłkami.
Skrzynie na jabłka drewniane czy plastikowe skrzyniopalety na jabłka?
Szczególną zaletą drewnianych skrzynek jest ich łatwy transport. Stosując skrzyniopalety z metalowymi nóżkami, postawienie ich w sposób pionowy nie jest żadnym problemem. Pionowe przewożenie i magazynowanie jabłek nie wiąże się także z żadnymi zagrożeniami o ewentualne przewrócenie palet. Skrzyniopalety na jabłka są bowiem tak solidnie wykonane, iż nie ma obawy o jakiekolwiek problemy w czasie magazynowania i transportu. Sadownicy powinni zaopatrywać się w Skrzynie na jabłka tuż po zbiorach, gdyż ich ceny są wówczas najniższe. Niestety praktycznie rzecz biorąc często mamy do czynienia z sytuacją, iż stare palety nie nadają się do użytku i jeszcze przed sezonem należy dokupić nowe. W takiej sytuacji trzeba liczyć się z dużo wyższymi cenami za skrzynie i skrzyniopalety. Podstawową wadą skrzyń wykonanych z drewna jest ich gnicie. Zgodnie z przepisami takie drewniane skrzynki nie mogą być impregnowane, gdyż mają kontakt z owocami. Skutkuje to krótkim czasem możliwego użytkowania niezaimpregnowanej skrzyni. Dlatego też sadownicy często decydują się na skrzynki z plastiku. Jest to wybór, który pozwala na higieniczny transport jabłek. Tworzywo sztuczne jest bowiem odporne na grzyby i pleśń oraz można je bardzo łatwo umyć.
Niestety produkty wykonane z tworzyw sztucznych cechują się dużo większą ceną. Za takie skrzynki na jabłka należy bowiem zapłacić od 300 zł do nawet 700 zł.